ORTOREKSİYA NEVROZA (SAĞLIKLI BESLENME TAKINTISI)

Tarafından gönderildi: Diyetisyen Kudret BADEM Yorumlar: One Comment

Ortoreksiya nevroza; ilk olarak 1997 yılında Steven Bratman tarafından tanımlanmıştır.

Steven Bratman bu bozukluğu tanımlamak için;  “doğru ve uygun” anlamına gelen “orthos” ile “iştah ve açlık” anlamına gelen “orexis” kelimelerini kullanmıştır. Ortoreksiya nevrozanın belirleyici özelliği; kişilerin, tükettikleri gıdaların miktarına değil kalitesine odaklanmalarıdır.

Ortorektik kişiler; genetiği değiştirilmiş gıdaları, pestisit ve hormon gibi kimyasalları içerdiğini düşündükleri gıdaları, yüksek miktarda yağ, tuz ve şeker içeren gıdaları tüketmekten kaçınmaktadır. Ortorektik kişiler ayrıca, gıda hazırlama yöntemleri (belirli bir sebze kesim yöntemi, vb.) ve/veya mutfakta kullanılan materyaller (seramik veya ahşap) ile ilgili de çeşitli takıntılara ve hassasiyetlere sahiptir. Anoreksiya ve bulimia hastalarının aksine, ortorektik kişilerin motivasyonları kilo vermek değil mükemmellik veya saflık hissi elde etmektir: Sağlıklı ve saf besinler tüketme isteği, anoreksiya nervozada olduğu gibi yetersiz beslenme ve kilo kaybına neden olabilmektedir. Tüketilen gıdaların kalitesi kişisel değerlerden, kişilerarası ilişkilerden, kariyer planlarından ve sosyal ilişkilerden daha önemlidir.

Ortoreksiya nevrozanın tedavisi

Ortoreksinin tedavisi;

• doktorların,

• psikoterapistlerin ve

• diyetisyenlerin

dahil olduğu multidisipliner bir ekip gerektirmektedir. Ancak tedavi oldukça zordur çünkü hasta tedavide kullanılacak ilaçların doğal olmadığını, yapay renklendirici ve tatlandırıcı içerdiğini düşünmektedir.

  • Tedavi sürecinde kişiye, hayatında sağlıklı beslenmeden daha önemli olan diğer değerleri hatırlatılmalıdır.
  • Kişide meydana gelen bu beslenme bozukluğunun temelinde yatan sebep bulunmalı ve tedavi sürecinde bunun üzerine yoğunlaşılmalıdır.
  • Hem hastanın hem de beslenme uzmanının isteği doğrultusunda, kişiye uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Kaynaklar

  • Brytek-Matera A. 2012. Orthorexia nervosa-an eating disorder, obsessive-compulsive disorder or disturbed eating habit? Archives of Psychiatry and Psychotherapy, 1: 55-60.
  • Dunn TM, Bratman S. 2016. On orthorexia nervosa: A review of the literature and proposed diagnostic criteria. Eating Behaviors, 21: 11-17.
  • Moroze RM, Dunn TM, Holland JC, Yager J, Weintraub P. 2015. Microthinking about micronutrients: a case of transition from obsessions about healthy eating to near-fatal “orthorexia nervosa” and proposed diagnostic criteria. Psychosomatics, 56 (4): 397-403.
  • Ramacciotti CE, Perrone P, Coli E, Burgalassi A, Conversano C, Massimetti G, Dell’Osso, L. 2011.
  • Orthorexia nervosa in the general population: A preliminary screening using a self-administered questionnaire (ORTO-15). Eating and Weight Disorders, 16 (2): 127-130.
  • Turner PG, Lefevre CE. 2017. Instagram use is linked to increased symptoms of orthorexia nervosa. Eating and Weight Disorders, 22: 277-284.
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nuray Ç.
Nuray Ç.
1 yıl önce

Hocam yazınız çok faydalı oldu. Bu güzel araştırma için teşekkür ederim. ?? Başarılar dilerim ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x